System załadunku tirów
          pl   en

System załadunku tirów

System do planowania rozmieszczenia towarów na przestrzeni ładunkowej został stworzony w oparciu o najnowocześniejsze mechanizmy nazywane sztuczną inteligencją (AI). Firma HDF jako pierwsza w Polsce realizuje wdrożenia AI w branży TSL. To zaawansowane technologicznie oprogramowanie samodzielnie planuje załadunek towarów oraz palet na naczepach wszelkiego rodzaju pojazdów transportowych.
 
Sztuczna inteligencja (Artifical Intelligence - AI) jest wykorzystywana w wielu sektorach gospodarki i wyznacza nowe standardy, optymalizując poszczególne procesy produkcyjne. Dostępność dużych mocy obliczeniowych, przetwarzanie gigantycznych zbiorów danych z użyciem setek serwerów i chmura obliczeniowa ułatwiły rozwinięcie skrzydeł twórcom AI. Jednak dopiero wykorzystanie technologii głębokiego uczenia się - Deep Learning, odwzorowującej działanie sieci neuronowych i umożliwiającej uzyskanie przez samą sieć najlepszego wyniku sprawiły, że mogliśmy dokonać przełomu w transporcie i logistyce.
 
Inteligentny system załadunku tirów to oprogramowanie stworzone do optymalnego i wydajnego zarządzania towarami przeznaczonymi do wysyłki. Dzięki temu modułowi w prosty sposób można zarządzać paczkami oraz paletami, tak aby logistycznie rozplanować ich położenie na poszczególnych naczepach.
Oprogramowanie jest w pełni zsynchronizowane z aplikacją mobilną na terminale, która umożliwia bieżącą kontrolę pracy logistów wykonujących załadunek. Współdziała ono także z ekranami LCD, które na halach magazynowych i przy wybranych dokach wyświetlają informacje między innymi o:
  • nazwie klienta dla którego przeznaczona jest wysyłka,
  • numerze wyrobu i zamówienia,
  • ilości sztuk,
  • planowanej godzinie rozmieszczania towarów na naczepie oraz numerze pasa przypisanego do konkretnego załadunku.
Automatyczny proces rozmieszczania towarów wykorzystuje piętrowanie, planowanie pod względem wymiarów palet i paczek, a także bierze pod uwagę kolejność ich rozładunku. Szereg innowacji kontroluje również maksymalny nacisk na oś oraz wagę pojazdów.
 
Rozwiązanie zaprojektowane zostało z myślą o zoptymalizowaniu przepływu materiałów i prawidłowego zarządzania przestrzenią ładunkową pojazdów.
 
 
Jako pierwsi w Polsce opracowaliśmy algorytm transportowy, optymalizujący załadunek towarów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Główną zaletą naszego oprogramowania jest fakt, że technologia AI może się uczyć w nieskończoność, a wykorzystanie algorytmów takich jak AlphaGo w branży magazynowej czy TSL jest w stanie zoptymalizować szereg procesów. W przypadku załadunku samochodów transportowych istnieje ogromna ilość kombinacji, uwzględniających np. kolejność wyładunku, wykorzystanie dostępnej przestrzeni na naczepie, gabaryty czy nacisk na oś, które decydują o optymalizacji w zakresie transportu. Te wszystkie aspekty mają istotne przełożenie na generowane koszty, a każda pomyłka popełniona przez człowieka je zwielokrotnia. Dlatego też do wyboru najlepszej konfiguracji załadunku, transportu i wyładunku towarów postanowiliśmy wykorzystać AI, która ma być odpowiedzialna za cały proces i uczynić go bezbłędnym.

 

 
AX: