NAJLEPSZY DOWODEM NA TO, ŻE STOSOWANIE CYKLU DEMINGA W TAKICH PROCESACH JAK ZARZĄDZANIE PRODUKCJĄ CZY PLANOWANIE PRODUKCJI PRZYNOSI POŻĄDANE EFEKTY JEST JAPONIA. PAŃSTWO, KTÓRE JESZCZE 70 LAT TEMU ULEGŁO NIEMAL CAŁKOWITEMU ZNISZCZENIU, NIE TYLKO POD WZGLĘDEM INFRASTRUKTURY, ALE RÓWNIEŻ GOSPODARKI, NIE TYLKO PODNIOSŁO SIĘ PO UPADKU, ALE DZIŚ STANOWI JEDNĄ Z NAJLEPIEJ ROZWINIĘTYCH GOSPODAREK NA ŚWIECIE.
Twórcą tej idei był William Edwards Deming, amerykański statystyk, który zaraz po zakończeniu wojny z amerykańsko-japońskiej wyjechał do Japonii przeprowadzić spis ludności. Był on jednak specjalistą nie tylko od liczenia obywateli, ale również od rozwoju organizacji i sterowania procesem. Swoją wiedzą podzielił się z japońskimi uczonymi i opracował zasadę ciągłego ulepszania, zwaną dziś Cyklem Deminga.
Zasada ta znana jest pod dwiema wersjami. Ta bardziej powszechna, PDCA (Plan-Do-Check-Act) związana jest z procesem sterowania produkcją, a konkretnie zarządzania przez jakość. Poszczególne działania prowadzą do realizacji procesu produkcji tworząc pętlę, a więc powtarzający się w zarządzaniu produkcją cykl. Składają się na niego poszczególne procesy: planowanie, wykonanie, sprawdzenie, poprawa. Każdy z nich ma prowadzić do wprowadzenia jeszcze sprawniejszego systemu, udoskonalenia.
Planowanie – wymyśl lepsza metodę działania.
Wykonanie – Wprowadź plan na próbę.
Sprawdzenie – Sprawdź czy nowa metoda przynosi rezultaty.
Poprawa – jeśli rezultaty są lepsze uznaj metodę za standardową procedurę.
Druga wersja Cyklu Deminga PDSA (Plan-Do-Study-Act), uznawana za tą oryginalną, jest nieco bardziej rozbudowana pod względem analizy prowadzonych procesów. Zarządzanie produkcją i wszelkie jej ulepszenia powinny być planowane z wyprzedzeniem. Nawet zadowalające efekty próbnego wdrożenia powinny być jeszcze dodatkowo przeanalizowane pod kątem skuteczności (Study). Są podstawowe założenia jakimi firma czy przedsiębiorstwo powinny kierować się przy planowaniu produkcji, by przyniosła ona najbardziej pożądane rezultaty.