DRUKARKA ETYKIET STANOWI PODSTAWOWE URZĄDZENIA WYPOSAŻENIA NIEMAL KAŻDEJ FIRMY.
Etykiety naklejane na towary i produkty to obecnie najbardziej powszechny i rozpoznawalny system ich identyfikacji. Stosowany jest na całym świecie i to nie tylko przez wielkie koncerny, ale coraz częściej przez małe firmy, które wykorzystują je nie tylko do celów komercyjnych, ale również to oznaczania procesów zachodzących pomiędzy poszczególnymi komórkami przedsiębiorstwa. Tak jak etykieta z danymi, często zawartymi w kodzie kreskowym, jest dziś standardowym mechanizmem oznaczania towarów i usług, tak drukarka etykiet stanowi podstawowe urządzenia wyposażenia niemal każdej firmy.
O ile stworzenie etykiety nie należy do trudnych zadań, szczególnie z pomocą odpowiednich oprogramowań do projektowania etykiet, o tyle wydrukowanie jej na zwykłej drukarce nieco mija się z celem. Dlaczego? Bo w dużej mierze jakość etykiety, a tym samym łatwość jej odczytu, opiera się na technice i precyzji wydruku, które choć możliwe do osiągnięcia na zwykłej drukarce, będą po prostu nieopłacalne. Nie ma więc co kombinować, tylko od razu postawić na specjalistyczną drukarkę, przeznaczoną do wydruku etykiet i kodów kreskowych. Niezależnie od tego, jaki charakter ma prowadzona przez nas działalność i w jakiej branży się obracamy, drukarka ta znacznie ułatwi wiele procesów zachodzących w firmie, jak i poza nią. Jaką jednak drukarkę wybrać?
Na początek o samych etykietach. Najczęściej stanowią je niewielkich rozmiarów samoprzylepne naklejki, które zawierają wszelkie niezbędne informacje do identyfikacji towaru. Dla przykładu etykiety na produktach spożywczych informują o wadze produktu, cenie i dacie przydatności do spożycia. Ponadto etykiety, zawierające również kody kreskowe, informują o dacie produkcji, serii, producencie, przeznaczeniu czy warunkach przechowywania. Wszystkie te informacje umieszczane są na etykiecie na etapie wydruku, a same dane wprowadzane są poprzez przeznaczone do tego programy.
System ten pozwala na oszczędności czasu i pieniędzy, szczególnie przy oznaczaniu dużych partii produktów. Oznaczają również zwiększenie efektywności pracowników, a w konsekwencji poprawy pozycji firmy na rynku. Głównymi producentami tego rodzaju sprzętu są Zebra, Datamax i Honeywell. W ich ofercie znajdują się zarówno urządzenia przeznaczone do wydruku niewielkiej ilości etykiet w biurze, jak i kilkuset etykiet na linii produkcyjnej. I to właśnie ten czynnik powinniśmy brać pod uwagę jako pierwszy przy wyborze drukarki etykiet – przeznaczenie. Drukarka przemysłowa ze względu na gabaryty i głośność pracy nie nadaje się bowiem do warunków biurowych, z kolei drukarka biurowa nie podoła wydajnościowym oczekiwaniom linii produkcyjnej.
Kolejnym, równie ważnym elementem, jest wybór pomiędzy drukarką termiczną a termotransferową. Różnica pomiędzy nimi wynika ze sposobu nanoszenia danych na etykietę, a także w sposobie późniejszej ich eksploatacji. Drukarki termiczne wymagają specjalnego papieru i drukują wyłącznie czarno-białe etykiety, zaś termotransferowe wykorzystują zwykły papier lub etykiety z tworzyw sztucznych. Dodatkowo papier termiczny jest bardzo wrażliwym materiałem podatnym na różnice temperatur, dlatego też w przemyśle częściej stosuje się druk termotransferowy, który jest trwalszy i odporny na działanie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Druk termiczny częściej stosowany jest na potrzeby biurowe lub branży spożywczej, gdzie czas ich eksploatacji będzie krótszy. Pamiętajmy też, że drukarka termotransferowa może wykonywać druk termiczny, ale nie odwrotnie.
Ważne również aby odpowiednio dobrać szerokość etykiet. Drukarki biurowe będą miały raczej ograniczony zakres szerokości, z kolei przemysłowe mogą drukować etykiety od 54 mm do nawet 220 mm. Zdarzają się również wyjątki wśród drukarek biurowych, jak Honeywell PC42t, która osiąga szerokość wydruku 104 mm.
Wydajność drukarki, a więc wydruk jak największej ilości etykiet w jak najkrótszym czasie, też jest ważna. Im większa, tym większa gwarancja ciągłości procesu produkcyjnego. Oczywiście, w tym przypadku znaczenie ma również prawidłowa eksploatacja urządzenia, na którą wpływ ma przede wszystkim dobór właściwych materiałów eksploatacyjnych, jak taśmy czy papier. Dzięki temu głowice będą pracować długo i wydajnie. Rozdzielczość drukarki ma z kolei znaczenie dla samej jakości druku, a więc i odczytu. Standardowa wysokość to 200 dpi. Drukarki przemysłowe osiągają zaś do 600 dpi. Należy jednak pamiętać, że im większą rozdzielczość wydruku gwarantuje drukarka, tym tempo tego wydruku będzie mniejsze, ale z pewnością wyższej jakości. Wraz z szerokością wydruku oraz rozdzielczością głowicy wzrasta również cena drukarki etykiet.
Pamiętajmy też, że drukarki do etykiet różnią się rozmiarem. Biurowe mają charakter bardziej kompaktowy i nie zajmują dużo miejsca. Z kolei przemysłowe są większe i cięższe, ale bez problemu zainstalujemy je na linii produkcyjnej. W przypadku drukarki przeznaczonej na linię produkcyjną znaczenie ma również to, że może ona pracować bez zewnętrznej komunikacji. Jest to możliwe dzięki specjalnie opracowanym oprogramowaniom. Istotne jest też to, że Drukarki przemysłowe wyposażone są w dodatkowe porty, do których można podpiąć skoordynowane urządzenia.