CZYTNIKI KODÓW KRESKOWYCH ZNACZNIE USPRAWNIAJĄ PRACĘ W TAKICH MIEJSCACH, JAK SKLEP, MAGAZYN, HURTOWNIA, A NAWET BIURO.
Pozwalają nie tylko szybko odnaleźć poszukiwany towar, ale dokładnie określić wszystkie niezbędne informacje o nim. Zanim jednak czytnik rozpocznie swoją służbę wymaga odpowiedniego zaprogramowania.
Najbardziej znana metoda to kody sterujące, które stosowane są m.in. przez producenta sprzętu do identyfikacji Motorola. Sposób ten zastosowano na przykład w modelu LS2308, który po przeskanowaniu kodu nie przenosi informacji dalej, ale wykonuje zawarte w nim polecenie. Kody te służą do sterowania nie tylko terminalem, ale również drukarką. Każdy kod o odpowiednim numerze zawiera inne polecenie, np. zmianę linii, lub zakończenie strony. Producent sprzętu powinien więc dostarczyć odpowiednie kody kreskowe, które po zeskanowaniu zainstalują na komputerze odpowiednie oprogramowanie umożliwiające pracę z poszczególnymi interfejsami (np. IBM PC AT, RS-232, Laptop).
Istnieją również aplikacje przygotowane z myślą o konkretnych urządzeniach. Firma Zebra opracowała program 123scan2 ma za zadanie możliwie szybko wdrożyć skaner do systemu. Prosty graficznie interfejs użytkownika i opatentowany kreator narzędzie mają usprawnić proces konfiguracji. Co ważne pozwala nie tylko aktualizować ustawienia i parametry skanera, ale również wyświetlać dane kodów kreskowych, obrazy i generować raporty. 123Scan2 jest kompatybilny z większością urządzeń biurowych. Umożliwia też tworzenie i wysyłanie plików konfiguracyjnych, zapisywać dane kodów kreskowych.
Od niedawna bardzo powszechną metodą programowania czytników kodów kreskowych jest język JavaScript, który dotychczas kojarzony był ze stronami www. Odczytywanie kodów telefonem komórkowym czy aparatem nie było niczym nowym, ale dzięki JavaScript możemy odczytać je przy pomocy sieci. Jak działa JavaScript? Najpierw przekształca całe zdjęcie, dostarczone w postaci streamu filmowego lub pliku zdjęciowego, w reprezentację binarną, później ustala lokalizację i ułożenie kodu kreskowego, a następnie dekoduje kod typu EAN lub Code 128. Ważne jest również to, że program poradzi sobie z częściowo utraconym lub rozmazanym kodem i doda odpowiedni prefiks lub sufiks, na podstawie informacji z bazy danych. JavaScript umożliwia również emulację klawiatury, dla łatwiejszego operowania dostępnymi narzędziami i tak enter jest równoznaczny z akceptacją, zaś Tab oznacza przejście do kolejnej linii.