NOWE TECHNOLOGIE MAJĄ PRZEDE WSZYSTKIM UŁATWIAĆ CODZIENNE FUNKCJONOWANIE. POZWALAJĄ TEŻ ZAPANOWAĆ NAD CHAOSEM KOMUNIKACYJNYM, PRAWIDŁOWYM GOSPODAROWANIEM DOBRAMI, USŁUGAMI I ZASOBAMI, ALE CO NAJWAŻNIEJSZE STANOWIĄ IDEALNE ROZWIĄZANIE PRZYNOSZĄCE OSZCZĘDNOŚCI NIE TYLKO CZASU, ALE I PIENIĘDZY. JEDNYM Z ROZWIĄZAŃ SPEŁNIAJĄCYCH WSZYSTKIE TE WARUNKI JEST TECHNOLOGIA RFID.
Choć sama nazwa RFID większości z nas mówi niewiele, to tak naprawdę spotykamy się z nią na co dzień. Technologia automatycznej identyfikacji z wykorzystaniem fal radiowych (ang. Radio-frequency identification) od wielu lat służy niemal wszystkim gałęziom przemysłu. Jednocześnie umożliwia przesyłanie danych, a także ich odczyt i to z dużych odległości. Dane zakodowane na etykietach RFID, wysyłane są za pomocą fal radiowych na czytnik RFID, na którym pojawiają się wszelkie niezbędne informacje do identyfikacji.
Dla efektywności i bezpieczeństwa
Cały układ, w jakim pracuje RFID, składa się z czytnika, anteny i znacznika zawierającego odczytywane dane. Antena czytnika wytwarza pole elektromagnetyczne, a znajdujący się w jego zasięgu znacznik gromadzi odebraną energię w kondensatorze, by następnie za jej pomocą wysłać do czytnika odpowiedź z kodem znacznika. Na czytniku pojawiają się zawarte w nim informacje, które pozwolą na szybką identyfikację. Co ważne, system umożliwia odczyt kilku etykiet jednocześnie. RFID umieszczony na poszczególnych produktach stanowi również zabezpieczenie przed kradzieżą oraz jest gwarancją oryginalności danego towaru.
I to właśnie potrzeba zabezpieczenia towarów przed kradzieżą była impulsem do stworzenia takiej technologii. Prototyp pierwszego urządzenia wykorzystującego fale radiowe pojawił się już w latach 40. XX w. Kolejna dekada przyniosła przełomowe rozwiązanie, w którym towary sklepowe oznaczane były specjalnymi nalepkami z obwodem rezonansowym. W czasie nielegalnego wyniesienia ze sklepu uruchamiały czujniki znajdujące się przy wyjściu. Rozwinięty system, na którym opiera się dzisiejsza technologia RFID, pojawił się już w latach 70. Obecnie najbardziej zaawansowany system RFID wykorzystywany jest właśnie w handlu detalicznym.
To dzięki tej technologii sprzedaż towarów przebiega sprawnie i szybko, a odnalezienie pożądanego towaru w gąszczu magazynowych półek nie stanowi żadnego problemu. RFID stanowi też duże ułatwienie podczas przeprowadzanej okresowo inwentaryzacji. Zamiast skanować po kolei każdy kod kreskowy z towaru, wystarczy uruchomić przenośny terminal, który sam zarejestruje wszystkie znaczniki w obiekcie.
RFID wciąż też stanowi podstawowe zabezpieczenie przed kradzieżą. Etykiety zintegrowane z czujnikami sklepowymi uruchomią je podczas nielegalnego wynoszenia, o czym zaalarmuje nieprzyjemny dla ucha sygnał dźwiękowy.
RFID w słusznej sprawie W ostatnim czasie RFID coraz częściej wykorzystywany jest też przy gospodarowaniu odpadami. Dyrektywy unijne wymogły na krajach członkowskim wprowadzenie systemu segregacji odpadów, co jest zadaniem wymagającym nie tylko rozbudowanej strategii działania, ale również wykorzystania odpowiedniej technologii. Tu z pomocą przychodzi właśnie system RFID, który nie tylko wspiera segregację, ale i recykling odpadów. Podstawowym tego przejawem są oznakowane pojemniki na śmieci, po które coraz częściej sięgają gminy. Co ważne identyfikują nie tylko sam rodzaj odpadów, ale również ich właścicieli, co pozwala wyeliminować ewentualne pomyłki i próby zamiany zarówno pojemników, jak i odpadów.
Na pojemnikach znajdują się znaczniki, zaś na pojazdach zajmujących się wywozem odpadów umieszczone są czytniki, co ułatwia pracownikom firmy właściwą identyfikację. Oba rodzaje urządzeń są trwałe i wytrzymałe na różne warunki atmosferyczne i jednocześnie łatwe w instalacji. Ich demontaż wymaga jednak specjalistycznego sprzętu, co zapobiega próbom oszustwa. Cały system daje również pełną kontrolę nad gospodarką odpadami, bowiem RFID umożliwia tworzenie ewidencji związanej nie tylko z adresami odbioru i wywozu, ale również dokładną datą i godziną odbioru. W ten sposób możemy być pewni, że segregowane przez nas odpady trafią we właściwe miejsce.