MAGAZYN NIE BEZ PRZYCZYNY KOJARZY NAM SIĘ Z OGROMNĄ HALĄ ZAPAKOWANĄ PO SUFIT TOWARAMI. PRZYPOMINA TO NIECO LABIRYNT, W KTÓRYM ODNALEZIENIE CZEGOKOLWIEK WYDAJE SIĘ NIEMAL NIEMOŻLIWE, CHYBA, ŻE MAGAZYN POSTARAŁ SIĘ O WDROŻENIE JEDNEGO Z OPROGRAMOWAŃ, KTÓREGO ZADANIEM JEST USPRAWNIENIE PRACY MAGAZYNIERÓW, SZYBKIE ODNAJDYWANIE TOWARÓW DO WYDANIA I SPRAWNE PRZYGOTOWANIE TRANSPORTU. WSZYSTKO TO GWARANTUJE PROGRAM TYPU WMS.
WMS, czyli Warehouse Management System, to oprogramowanie stosowane przede wszystkim do zarządzania magazynem, a w szczególności zachodzącym tam ruchem produktów. Ale oprogramowania typu WMS uprawniają pracę całego magazynu i obejmują wszystkie zachodzące w nim procesy, bo jak wiadomo sprawne wewnętrzne działanie firmy przekłada się na lepsze funkcjonowanie na zewnątrz, większe zyski i dobre relacje z klientami.
Oprogramowanie do zarządzania magazynem ma jednak stanowić ułatwienie przede wszystkim dla pracownika magazynu i podniesienie jego efektywności pracy. Zazwyczaj to właśnie on przyjmuje towary, odpowiada za ich właściwe rozmieszczenie, a później także odnalezienie, przygotowanie transportu czy wydanie towaru i tak kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. O bałagan więc nietrudno, a odnalezienie, który wcześniej nie został odpowiednio oznakowany i umieszczony na swoim miejscu, jest już bardzo trudne.
I właśnie to ostatnie jest najważniejszym założeniem systemów WMS - bezbłędne zlokalizowanie towarów w magazynie i stała kontrola nad ich obrotem. Zarządzający sam decyduje według jakich kryteriów będą segregowane towary, a program podpowie mu jak najlepiej wykorzystać przestrzeń magazynu. Z WMS ściśle związany jest również system wydruku etykiet. To właśnie one pozwalają na bezbłędną identyfikację towarów i ich dokładnego położenia. System wskazuje miejsce danego towaru na podstawie złożonego wcześniej zamówienia i automatycznie informuje o wyczerpującym się zapasie danego produktu. Automatycznie podczas przyjęcia do magazynu danej partii towaru w systemie oznaczana jest jego dokładna ilość.
Jest to bardzo istotne np. w sytuacjach gdy magazyn jest częścią większego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Wówczas system wskazuje dokładną ilość surowca w magazynie niezbędnego do produkcji. System automatycznie oblicza na jak długi czas wystarczy dana partia surowca, informuje o kończących się zapasach i od razu przygotowuje zamówienie kolejnych. Ma to ogromne znaczenie dla ciągłości procesu produkcyjnego, bowiem jego przerwanie np. z powodu braku surowca, wiąże się z ogromnymi stratami.
Ponadto zaletą takiego rozwiązania jest możliwość planowania transportów czy wysyłek w taki sposób, by towary nie zalegały w magazynie, a cały czas pozostawały w obrocie. W ten sposób nie tylko towary, ale również pieniądze nie będą niepotrzebnie zamrażane. Takie wykorzystanie WMS związane jest też ze zintegrowaniem go z innymi działami w firmie. Oprogramowanie, które umożliwia połączenie ze sobą systemu magazynowego z działem sprzedaży czy logistyki, jest ERP.
Enterprise Resource Planning obejmuje wszystkie wewnętrzne procesy w firmie, w tym również zarządzanie magazynem. Dzięki niemu wszystkie ziały przedsiębiorstwa będą miały dostęp do bazy danych, np. magazyn będzie mógł odpowiednio wcześnie sprawdzić plany produkcyjne i zaopatrzyć się w odpowiednią ilość materiałów. Z kolei sprzedaż uniknie sytuacji, w której klientowi sprzedane zostaną towary, których w rzeczywistości nie ma w magazynie.
System WMS, w zależności od potrzeb firmy, można wdrożyć na dwóch poziomach. Podstawowy obejmować będzie tylko rejestrowanie dokumentów magazynowych i obrazowanie stanu magazynu. Wersja bardziej zaawansowana dotyczy m.in. automatycznej identyfikacji, planowania operacji magazynowych i integracji z innymi systemami informatycznymi zastosowanymi w firmie.