System kontroli dostępu został stworzony w celu weryfikacji pasażerów przed wejściem do strefy odpraw. Dzięki szczegółowej weryfikacji, dostęp do odprawy celnej i wejścia na pokład samolotu mają wyłącznie uprawnieni pasażerowie, którzy posiadają aktualne karty pokładowe i czekają na lot.
Oprogramowanie ma na celu weryfikację pasażerów przed wejściem do strefy odpraw. Zostało wykonane w technologii C#, w oparciu o Windows SQL Server 2014. Przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii, zaprojektowaliśmy system kontrolujący poprawność danych zapisanych w kodzie kreskowym biletu lotniczego.
Dzięki szczegółowej weryfikacji, dostęp do odprawy celnej i wejścia na pokład samolotu mają wyłącznie uprawnieni pasażerowie, którzy posiadają aktualne karty pokładowe i czekają na lot.
System kontroli dostępu zapewnia bezpieczeństwo oraz wyklucza możliwość pomyłki w zakresie kontroli kart pokładowych pasażerów, dzięki czemu w strefie odlotów znajdują się wyłącznie uprawnione do tego osoby.
Program do kontroli dostępu pozwala także na generowanie raportów dotyczących pasażerów przechodzących przez bramki obrotowe oraz zeskanowanych danych, a następnie umożliwia wyeksportowanie ich do pliku w Excel i poddanie dalszym analizom.
Rozwiązanie dotyczące kontroli dostępu, które stworzyliśmy na specjalne zamówienie portu lotniczego dba o bezpieczeństwo i porządek w przestrzeni odlotów. Dzięki czytnikom kodów kreskowych zamontowanych przy specjalnie zaprojektowanych bramkach obrotowych, dostęp do dalszej części lotniska mają tylko osoby z aktualną kartą pokładową. Oprócz bramek obrotowych, do weryfikacji użyty został także komputer PC przeznaczony dla kontrolera. Po zeskanowaniu przez pasażera karty pokładowej, na monitorze pojawia się informacja dotycząca imienia i nazwiska pasażera, numeru lotu, numeru rezerwacji, połączenia, numeru biletu, a także daty odlotu.
W skład aplikacji do kontroli dostępu wchodzi również tryb ręczny, który umożliwia odblokowanie bramek przez kontrolera oraz 'tryb paniki', który zezwala na zwolnienie ramion w bramkach i swobodne poruszanie się pasażerów w obydwu kierunkach w momencie awarii.
Każdy z pracowników posiada też indywidualną kartę dostępu, która umożliwia przechodzenie przez bramki dowolną ilość razy, bez żadnych ograniczeń.
Dodatkową zaletą systemu jest jego praca w czasie rzeczywistym, która umożliwia bieżące przesyłanie danych ze skanerów kodów kreskowych, zamontowanych przy wejściu na strefę odlotów, do modułu 'raporty'. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie ewidencji pasażerów przechodzących kontrolę biletową i eksport tych danych do pliku w dokumencie Excel.
Podczas wdrożenia u Klienta, użyliśmy następujących sprzętów:
komputer stacjonarny z dwoma portami RS-232, monitor, mysz, klawiatura dla operatora,
dwa czytniki Zebra DS457,
dwa moduły przekaźników sterowanych przez port USB AVTMOD04,
dwie bramki obrotowe Came Stile One PSMM02.