Potrzebujesz skanera kodów kreskowych, ale nie wiesz, który wybrać?
A może zastanawiasz się, na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze czytnika kodów kreskowych?
Spieszymy z odpowiedziami! W naszym poradniku znajdziesz wyjaśnienia, czym dokładnie jest skaner kodów kreskowych, do czego służy oraz jakie parametry wziąć pod uwagę przy jego wyborze.
Spis treści:
Czytnik kodów kreskowych, inaczej znany jako skaner kodów kreskowych, jest urządzeniem służącym do odczytu kodów kreskowych oraz przesyłu danych w nich zawartych do terminala kodów kresowych (kolektora danych)/tabletu/laptopa lub jakiegokolwiek innego sprzętu bazowego. Najczęściej spotykamy się ze skanowaniem kodów umieszczonych na produktach lub etykietach logistycznych. Skanery kodów kreskowych mają za zadanie przyspieszyć proces odczytu zakodowanych danych, jednocześnie generując oszczędność czasu i pieniędzy w Twoim przedsiębiorstwie.
Po nakierowaniu wiązki skanera na kod kreskowy i naciśnięciu przycisku skanującego, światło lasera przesuwa się po kodzie kreskowym i zostaje pochłonięte (przez kolor czarny) lub odbite (przez kolor biały). Skaner posiada fotodetektor, który przetwarza odbijane do lasera światło i przekształca je w impulsy elektryczne, które tak naprawdę są informacjami zawartymi w kodzie. Fotodetektor wysyła impulsy do detektora, odpowiedzialnego za tłumaczenie ich na znaki, cyfry i litery. Proces ten pozwala nam na odczyt kodu kreskowego i wszystkich informacji w nim zawartych na urządzeniu wyposażonym w system komputerowy.
Warto wspomnieć, że kolektor danych (komputer mobilny) i terminal kodów kreskowych to dwa zupełnie różne urządzenia — kolektor danych (terminal kodów kreskowych) przypomina z wyglądu smartfona i jest wyposażony w system operacyjny (np. Android), co oznacza, że korzystanie z niego przypomina obsługę niewielkiego przenośnego komputera. Za to czytnik kodów kreskowych jest skanerem odczytującym dane z kodu kreskowego, a następnie przesyłającym je np. do komputera, tabletu lub kolektora danych.
Podział skanerów zależy od kilku kryteriów takich jak: typ połączenia, przeznaczenie, sposób odczytu kodu i metoda trzymania skanera. Ze względu na typ połączenia możemy wyróżnić skanery bezprzewodowe, inaczej skanery mobilne, zapewniające komfort poruszania się na magazynie i przewodowe, które na pewno nie zgubią się wśród wielu sprzętów na hali produkcyjnej.
Biorąc pod uwagę sposób odczytu kodu, wyodrębniamy czytniki laserowe (linear imager), odczytujące kody przy pomocy lasera (jedno lub wieloliniowe), diodowe, używające do odczytu kodu diody LED i area imager, czyli skanery wizyjne rejestrujące pole obrazu i na jego podstawie dekodujące kod kreskowy.
Zważywszy na przeznaczenie na rynku dostępne są czytniki przemysłowe, półprzemysłowe i biurowe. Czytniki przemysłowe możemy spotkać w magazynie, czy na hali produkcyjnej, czytniki półprzemysłowe sprawdzą się w firmach stawiających na porządne, ale jednocześnie bardziej przystępne cenowo rozwiązanie oraz czytniki biurowe, używane w aptekach, biurach, recepcjach, bibliotekach, czy urzędach.
Ostatnim podziałem czytników do kodów kreskowych jest podział ze względu na metodę trzymania skanera. Wyodrębniamy tutaj skanery ręczne, naręczne i pierścieniowe. Skaner ręczny, to klasyczny czytnik, przypominający pistolet i służący do trzymania go w dłoni — dostępny jest w wersji przewodowej (łączność z komputerem przy pomocy kabla USB) i bezprzewodowej (łączność np. za pomocą Bluetooth). Czytnik naręczny znajduje się zazwyczaj na grzbiecie dłoni, a skaner pierścieniowy, jak sama nazwa wskazuje, nosi się na palcu, tak jak pierścionek - dzięki niewielkim rozmiarom pozwala na skanowanie kodów, jednocześnie pozostawiając operatorowi wolne dłonie. Na rynku można spotkać również skanery ladowe, wbudowane w kasy, np. w supermarketach, czy drogeriach, które nie wymagają użycia przycisku skanującego oraz trzymania w dłoni.
Jak myślisz, który rodzaj skanera odpowiada najbardziej potrzebom Twojej firmy? Bezprzewodowy przemysłowy skaner z technologią odczytu area imager i przyciskiem pistoletowym, czy może standardowy, przewodowy czytnik biurowy, korzystający z laserowej metody skanowania? W naszym sklepie znajdziesz wszystkie rodzaje czytników i na pewno znajdziesz taki, który będzie idealny dla Ciebie.
Jak już wiesz, czytnik kodów kreskowych służy do odczytu kodów znajdujących się na różnych produktach. Aktualnie kody kreskowe są obecne wszędzie, dlatego ich czytnik jest niezbędny w wielu branżach. Jednocześnie odpowiada on za zwiększenie produktywności, efektywności i oszczędności w Twojej firmie. Skaner sprawdza się w sektorach, takich jak: przemysł, handel detaliczny, logistyka, magazyn, hurtownia, turystyka, sektor medyczny, czy produkcja. Czytnik kodów kreskowych do inwentaryzacji będzie pomocny w każdej firmie, w której jest przeprowadzane liczenie asortymentu - dzięki niemu jest to duży szybszy i przyjemniejszy proces. Jest również nieodłącznym elementem sprawnego ustalenia ceny i informacji o produkcie. Skanery kojarzą nam się zazwyczaj z przemysłem, handlem lub logistyką, jednak możemy je spotkać nie tylko na halach produkcyjnych, czy w sklepie. Przykładowo czytniki kodów kreskowych do biblioteki są często odpowiedzialne za przyspieszenie procesu wypożyczenia i oddania książek, a także do odczytu kodów kreskowych umieszczonych na kartach czytelników. Możemy je też zauważyć na biletach do kina, w hotelach, basenach, urzędach, czy placówkach medycznych, takich jak apteka, czy recepcja w przychodni. Każde z tych miejsc będzie miało inne wymagania względem skanera kodów kreskowych — inny czytnik będzie używany w bibliotece, a inny na dużej hali produkcyjnej. Dlatego przed jego zakupem, bardzo ważne jest poznanie wszystkich potrzeb Twojej firmy, tak, aby proces odczytu informacji był dla Ciebie najwygodniejszy.
Obecnie na rynku możemy spotkać wiele rodzajów czytników kodów kreskowych, takich jak: skaner magazynowy, skaner kodów EAN, skaner bezprzewodowy i wiele innych. Innego urządzenia będziemy potrzebować w sklepie czy biurze, a innego na magazynie. Jak więc wybrać najlepszy skaner kodów kreskowych? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, żeby wybrać skaner dostosowany do potrzeb Twojej firmy?
Obecnie na rynku możesz się spotkać z ogromną liczbą czytników kodów kreskowych. Dlatego najpierw powinieneś zredukować zakres Twoich poszukiwań poprzez określenie konkretnych potrzeb swojego przedsiębiorstwa, a także ustalić jego dokładnie przeznaczenie. Dopiero później wyznacz swój budżet — jest to istotne, ponieważ niekosztowny czytnik biurowy może nie sprawdzić się na Twojej hali produkcyjnej, a czytnik przemysłowy może okazać się mało poręczny dla pracowników niewielkiego sklepu, czy recepcji. Na początku warto odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań: W jakiej branży jest Twoje przedsiębiorstwo? Jakiej jest wielkości? Ile osób będzie używało czytnika i jak często? Gdzie go postawisz i gdzie będzie używany? Jakie typy kodów kreskowych będą skanowane? Czy posiadasz w swoim przedsiębiorstwie urządzenie, do którego możesz podłączyć czytnik kodów kreskowych? Pomoc w nakreśleniu odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz poniżej.
Po określeniu potrzeb Twojej firmy przyszedł czas na wybranie technologii odczytu kodów, dopasowanej do Twojej firmy. Jaka dokładnie technologia będzie odpowiednia dla Ciebie? Biorąc pod uwagę sposób odczytu kodu, wyodrębniamy skanery laserowe (linear imager), diodowe CCD i area imager, czyli skanery wizyjne rejestrujące pole obrazu i na jego podstawie dekodujące kod kreskowy.
Skanery laserowe (linear imager) - odpowiedzialne są za odczyt kodu kreskowego przy użyciu wiązki lasera i są najczęściej kupowane. Działają szybko, posiadają dobrą jakość odczytu, pozwalają na odczyt szerszych kodów kreskowych i potrafią skanować pod różnymi kątami. W przeciwieństwie do skanerów diodowych, są w stanie odczytać kody z większej odległości, nawet do kilkunastu metrów. Nie są najlepsze w odczytywaniu kodów uszkodzonych i umieszczonych na monitorach. Ze względu na konstrukcję, mogą być również narażone na uszkodzenia. Ich największym plusem jednak pozostaje cena - jest to z pewnością najtańsze rozwiązanie. Znajdą zastosowanie tam, gdzie mamy do czynienia z kodem EAN 13, czyli w handlu detalicznym, np. sklepach spożywczych i supermarketach.
Czytniki diodowe CCD - odczytują kody przy pomocy diody LED i najlepiej sprawdzą się w biurze, bibliotece, czy na recepcji. Nie są kosztowne i potrafią odczytać kody kreskowe z ekranu komputera lub innych wyświetlaczy. Posiadają wzmocnioną budowę i odczytują kody z niewielkiej odległości, jednak trudność może im sprawiać szeroki kod kreskowy. Oprócz tego działają ciut wolniej, niż skanery laserowe.
Czytniki area imager - inaczej zwane skanerami wizyjnymi, rejestrują pole obrazu (kod kreskowy) w formacie 2D, a następnie go dekodują, umożliwiając nam odczyt informacji w nim zawartych. Sporym plusem jest to, że mogą one odczytać praktycznie każdy kod kreskowy, zarówno jednowymiarowy (1D), jak i dwuwymiarowy (2D), wliczając w to kod QR. Odczytują kody z każdej powierzchni, pod każdym kątem, nawet te najbardziej uszkodzone. Gdzie sprawdzi się skaner area imager? W magazynach, na halach produkcyjnych, chłodniach i pracy na zewnątrz.
Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj czytnika — pamiętaj, że w przypadku potrzeby odczytu dużej liczby kodów, w środowisku produkcyjnym czy magazynowym, najlepiej sprawdzi się skaner przemysłowy, który radzi sobie z uszkodzonymi kodami kreskowymi i jest odporny na upadki i posiada wzmocnioną obudowę, która pozwala mu na pracę w trudnych warunkach.
Istotnym elementem przy wyborze skanera może być odległość, z jakiej urządzenie będzie sczytywało kody. Dlaczego? Wyobraź sobie duży magazyn, z wieloma wysokimi regałami, na których znajdują się towary oznaczone etykietami z kodem kreskowym. Aby szybko i sprawnie odczytać kody kreskowe z takiej odległości, bez użycia podnośników, potrzebujemy skanera o dalekim zasięgu, nawet do kilkunastu metrów. Określ, z jakiej odległości będziesz musiał odczytać kod: czy jest to 1,2m, 1,6m, 1,8 m, a może więcej?
Czynnikiem mającym wpływ na użytkowanie skanera jest również kąt odczytu — niektóre z nich odczytują kody tylko pod kątem 90 stopni, co oznacza, że produkt z kodem należy umieścić tuż pod skanerem i ustawić go prostopadle, tak, żeby był dla niego czytelny. Może być to niewygodne, zwłaszcza, kiedy chcemy odczytać kod znajdujący się na wysokiej półce — w tym przypadku należy wybrać takie urządzenie, które odszyfruje znaki pod każdym kątem.
Warto zwrócić uwagę na to, jakie kody czytnik potrafi odczytać. Co to oznacza? Obecnie istnieje około 250 kodów kreskowych, dlatego ważne jest, żebyś wiedział, jakie kody będziesz musiał rozszyfrować. Standardowy podział kodów kreskowych to kody jednowymiarowe 1D (liniowe), dwuwymiarowe 2D (piętrowe lub matrycowe), kody złożone, kody trójwymiarowe itd. Najpopularniejsze kody kreskowe to EAN 13, EAN 8, QR Code, Code 128 i Code 39. Spośród popularnych kodów jednowymiarowych możemy wyróżnić: kody UPC i kody EAN, a spośród dwuwymiarowych: QR, Data Matrix, czy kod Aztec. Zachęcamy więc, aby przed kupnem czytnika dokładnie zweryfikować, jakie kody kreskowe obsługuje. Dokładny opis typów kodów kreskowych i do czego służą, znajdziesz w naszym przewodniku po kodach kreskowych.
Jak już wiesz, czytniki do kodów kreskowych służą nie tylko do skanowania informacji, ale również ich odczytu. Jednak aby otrzymać dane z urządzenia, potrzebujemy komputera lub innego sprzętu bazowego — może to być niewielki, przemysłowy komputer mobilny, tablet na wózek widłowy, laptop, czy komputer. Obecnie na rynku dostępne są 3 interfejsy, czyli sposoby przesyłu danych na sprzęt bazowy. Wyróżniamy interfejsy USB, RS232, PS2 i Bluetooth. Co to dokładnie oznacza? Czyli jak zamontować czytnik kodów kreskowych.
Interfejs USB i PS2 — to najpopularniejsze sposoby przesyłu informacji ze skanera na komputer. Polegają na podpięciu czytnika do komputera przy użyciu złącza USB lub portu komunikacyjnego PS2. Następnie należy zainstalować czytnik na komputerze jako HID (Human Interface Device), aby następnie informacje mogły trafić w odpowiednie miejsce, np. w wybrane pole w Excelu. Ta metoda nie wymaga instalacji żadnych dodatkowych sterowników, czy aplikacji.
Interfejs RS232, inaczej UART— to sposób przesyłania danych, który opiera się na współpracy skanera ze specjalną aplikacją. Czytnik należy zainstalować jako port COM (złącze szeregowe Communication Port), a dostęp do danych jest możliwy tylko przez dołączony program.
Bluetooth — w przypadku skanerów mobilnych, które nie wymagają połączenia przewodowego, stosowany jest interfejs Bluetooth, przy pomocy którego podłączysz się do urządzenia bazowego. Zwróć jednak uwagę na to, czy Twoje urządzenie do odczytu jest wyposażone w tę funkcję.
Przed wyborem skanera zadaj sobie pytanie: jak często będziesz z niego korzystał? W biurze, czy bibliotece nie ma konieczności bardzo częstego używania tego urządzenia, dlatego w tym przypadku sięgnij po standardowy, bardziej ekonomiczny model. Jeśli jednak chcesz kupić czytnik na magazyn, to wyposaż się w model przemysłowy, stawiający na szybkie i częste skanowanie.
Budowę czytników możemy podzielić na jednomodułową i wielomodułową. Budowa jednomodułowa oznacza, że skaner składa się z płytek jednomodułowych, czyli, że każda część jest ze sobą ściśle powiązana. W przypadku awarii jednej części urządzenia nie jesteśmy więc w stanie jej naprawić, przez co koniecznością jest wymiana całego sprzętu. W przypadku czytników składających się z płytek wielomodułowych, mamy możliwość wymiany pojedynczych części, bez konieczności kupna nowego urządzenia.
Określenie warunków, w jakich skaner będzie pracował, jest bardzo istotne. W pomieszczeniach, takich jak biuro, sklep, czy biblioteka sprawdzi się czytnik o mało wymagającej obudowie — z uwagi na to, że nie jest on, aż tak narażony na upadki, jak czytniki w sortowniach, halach produkcyjnych czy magazynach. W takich miejscach warto wziąć pod uwagę dane, takie jak:
Norma szczelności — wskazuje stopnień ochrony czytnika na czynniki zewnętrzne, takie jak: pył, woda, czy niebezpieczne narzędzia, takie jak drut. Najpopularniejsze klasy szczelności to IP54, IP44, IP65 i IP67. Pierwsza cyfra po literze „P" oznacza ochronę przed elementami znajdującymi się wewnątrz pomieszczenia (pył, niebezpieczne narzędzia), a druga cyfra oznacza stopień wodoszczelności.
Temperatura — znaczny wpływ ma też temperatura pracy. Jeśli planujesz używać skanera w chłodni lub na zewnątrz, wybierz sprzęt odporny na skrajne temperatury, np. od -20 °C do 50 °C.
Wilgotność — jeśli pracujesz na zewnątrz lub w pomieszczeniu z dużą ilością pary, weź pod uwagę stopień wilgotności, jaki urządzenie będzie w stanie wytrzymać. Skala ta waha się zazwyczaj od 5 do 95%.
Materiał wykonania — plastikowa obudowa jest obecna zazwyczaj w czytnikach biurowych, a gumowa lub/i metalowa w modelach przemysłowych, z uwagi na większe prawdopodobieństwo upadku na beton.
Jeśli często skanujesz kody kreskowe, weź pod uwagę położenie przycisku skanującego. Może on się znajdować na górze lub z boku skanera. Na pierwszy plan wybijają się przyciski pistoletowe, które są najpopularniejszą i najwygodniejszą opcją. W wielu czytnikach, głównie przemysłowych, dostępne jest kilka przycisków skanujących, np. przycisk pistoletowy i boczny.
Zwróć uwagę, czy w cenę sprzętu są wliczone akcesoria, niezbędne do komfortowego użytkowania sprzętu, takie jak np. kabel interfejsu, stacja ładująca, bateria, zasilacz czy podstawka, na którą powinien być odkładany skaner. Dzięki podstawce zyskujemy pewność, że czytnik zawsze będzie w tym samym miejscu po zakończeniu pracy. Często zdarza się, że wszystkie akcesoria należy zamówić osobno, a w podanej cenie otrzymujesz sam skaner, dlatego warto zapoznać się z jego opisem.
Niektóre czytniki posiadają wyświetlacz, który niekoniecznie powinien być istotną kwestią przy jego wybieraniu. Czytniki kodów kreskowych z wyświetlaczem mają niewielki ekran, najczęściej mierzy on około 2 cali, i możemy zobaczyć na nim poziom naładowania baterii, godzinę, datę, nazwę towaru oraz jego cenę. Jest to bardzo skrócona wersja istotnych danych zaszyfrowanych w kodzie kreskowym.
Czytnik kodów kreskowych bezprzewodowy ma określoną odległość od stacji dokującej, w jakiej może pracować. Oznacza to, że jest zdatny do pracy przeważnie w odległości około kilkuset merów od stacji na otwartych przestrzeniach. Dlatego przed zakupem upewnij się, że zasięg pracy podany w opisie będzie dla Ciebie wystarczający.
Z drugiej strony, wersje przewodowe czytników posiadają różne długości kabla, umożliwiającego jego swobodne używanie. Zakres długości kabli waha się od około 100 cm, aż do kilku metrów, więc jeśli potrzebujesz wygody w manewrowaniu urządzeniem, wybierz wariant z większą długością.
Koniecznie weź pod uwagę żywotność baterii — w końcu zdarza się tak, że skaner jest używany przez kilka/kilkanaście godzin bez przerwy. Sprawdź, ile wytrzymałaby bateria przy dostosowaniu jej pod częstotliwość skanowania w Twoim magazynie lub biurze. Jeśli skanowanie jest rzadkie, bateria z pewnością wytrzyma dłużej, a w przypadku częstego użytkowania będzie zużywać się szybciej.
Kolor czytnika ma znaczenie nie tylko ze względów wizualnych, ale również lokalizacyjnych. Najczęściej kupowanym kolorem jest kolor czarny, lecz nie ułatwia on zlokalizowania skanera, zwłaszcza mobilnego, w dużym, zapełnionym magazynie. Obudowa o mocnych kolorach jest za to lepiej widoczna i prostsza do znalezienia. Warto więc zaopatrzyć się w biały skaner lub taki, który posiada widoczne z daleka, kolorowe elementy.
Ceny czytników kodów kreskowych wahają się od kilkuset złotych, aż do kilkunastu tysięcy — dlatego tak ważne jest określenie swoich potrzeb odnośnie tego urządzania. Czytniki biurowe mogą kosztować zarówno 200, jak i 900 zł, w zależności od ich specyfikacji i funkcji, a wersje przemysłowe kosztują około kilku tysięcy za sztukę (bez uwzględnienia akcesoriów). Co wpływa na cenę czytników kodów kreskowych? Pod uwagę brane są takie elementy jak np. zasięg i kąt skanowania, umiejętność odczytu trudnych i uszkodzonych kodów oraz kodów o niestandardowych rozmiarach (bardzo małych lub bardzo dużych), żywotność baterii, szybkość skanowania, a także odporność na upadki i czynniki zewnętrzne.
Czym jest kontrakt serwisowy? Jest to rodzaj umowy, pomiędzy producentem, sprzedawcą i konsumentem, pozwalający na wsparcie i naprawę w przypadku awarii sprzętu. Jest to przydatne zabezpieczenie, które pozwoli Twojemu skanerowi działać nienagannie. Jako partnerzy niezawodnych producentów Zebra, Datalogic i Honeywell, zapewniamy kilka wersji kontraktów serwisowych uwzględniających np. wsparcie telefoniczne, szybką naprawę sprzętu czy obsługę oprogramowania. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się tutaj: https://www.hdf.com.pl/serwis/kontrakty-serwisowe-producentow.
Zwróć także uwagę na długość okresu gwarancji, podczas której otrzymasz naprawę błędów związanych z nieprawidłowym działaniem sprzętu z winy producenta. Gwarancje mogą trwać od 1 roku do nawet 5 lat, dlatego przed zakupem skanera koniecznie sprawdź, jaką gwarancję otrzymujesz i czy masz możliwość jej przedłużenia.
Podsumowując, najważniejsze wyborze czytnika kodów kreskowych jest określenie potrzeb swojej firmy i dopasowanie go do typu działalności, jaką wykonujesz. Mamy nadzieję, że dowiedziałeś się, na co zwrócić uwagę przy doborze czytnika kodów kreskowych, który będzie odpowiadał wszystkim Twoim wymaganiom i że znalazłeś najlepszy czytnik kodów kreskowych. W końcu dobrze dobrany skaner jest niezbędny w automatyzacji, przyspieszaniu procesów i generowaniu oszczędności w firmach na całym świecie.